Šetřit nebo utrácet?

Nemusíte být expert na finance, abyste nepochopili, co se děje v poslední době. Naše úspory, naše peníze ztrácejí na hodnotě. Nákup, za který jste před rokem zaplatili tisíc korun, v dnešní době stojí o polovinu více a o cenách, které platíme za energie ani nemluvíme. Není moc možností, jak se bránit. V podstatě je tu jen jedna, investovat, protože pokud chceme šetřit, tak to si řekněme otevřeně, peníze ztrácejí na hodnotě a my chudneme Americkahypoteka.

zlato

Všude kolem slyšíme slovo inflace. Když bychom to chtěli laicky vysvětlit, tak to můžeme definovat, že za stejné peníze si koupíme méně zboží. Pokud máte stále stejný plat, tak si za něj můžete koupit stále méně a méně věcí. Všechno zdražuje a hodnota peněz klesá. Nevyplatí se ani šetřit u bank, protože úroky nejsou tak vysoké jako právě inflace. Takže co můžeme dělat? Můžeme investovat třeba do nemovitostí a to i za cenu, že si na to půjčíte peníze. Zní to zvláštně? Možná ano, ale protože peníze stále ztrácejí na hodnotě, nemá smysl je schovávat pod polštář a byt nebo dům, který si teď pořídíte, bude mít stále rostoucí hodnotu, zatímco splátka, kterou budete bance nebo nebankovní společnosti splácet, bude mít čím dál menší skutečnou hodnotu.

peníze

Naše společnost se možná dostala do situace, kdy bychom si měli konečně uvědomit, že jsme se stali konzumní společností. Musí nás učit, jak máme šetřit energiemi a přitom jsme měli takto šetřit už dávno. Neumíme to s energiemi a neumíme to ani s vodou a potravinami. Je nás na planetě 8 miliard a rozhodně ne všichni si žijeme takto nad poměry. Neumíme si vážit toho, že žijeme ve vyspělé civilizaci a nelíbí se nám, že se máme omezovat a že máme šetřit. Ale copak je nějaké jiné řešení? Naučme se opět být skromní, vážit si přírody a života, dejme do pozadí honbu za zisky a uvidíte, že se nám opět bude dobře žít.