Klimatizaci ocení zejména lidé ve městech


Klimatizace bývala ještě před několika desítkami let spíše nadstandardním vybavením některých bytů a zejména pracovišť, kde bylo žádoucí udržet stabilní teplotu. Někteří z vás si možná vybaví dobu osmdesátých let minulého století, kdy se klimatizované sály běžně zřizovaly ve výpočetních střediscích velkých podniků, kde tou dobou byly v provozu tzv. mainframové neboli sálové počítače. Byly to na tehdejší dobu výpočetní systémy s obrovským výkonem, obsluhované operátory, kteří ke zpracování úloh využívali děrné štítky a magnetické pásky.

klimatizace před domem

Klimatizované sály byly tehdy pro operátory nesmírně příjemné, co se týče klimatu, a zatímco se například lidé v běžných kancelářích museli v letním vedru chladit obyčejným ventilátorem, na sále výpočetní techniky bylo příjemných dvacet stupňů Celsia.

dálkové ovládání klimatizace

Tato doba je již dávno pryč a klimatizaci si dnes může pořídit téměř každý. Ocení ji zejména lidé ve větších městech, kde je příliš mnoho zástavby a silnic a zároveň poměrně silný automobilový provoz. Velká města totiž znamenají v letním období poměrně nepříjemné prostředí vzhledem k narůstajícímu smogu a také vyšším teplotám ve srovnání s okolním prostředím. Ve městě je totiž za letních veder teplota o několik stupňů vyšší jen díky sálání betonového a cihlového zdiva budov a sálání rozehřátého asfaltu na silnicích. Jestliže je venku například přes den +32 stupňů Celsia, ve městě může teplota vyskočit až na + 40, zatímco venku v přírodě na okraji lesa může být již relativně příjemných +28 stupňů.

Montáž klimatizace v Brně ocení každý, komu záleží na vlastním zdraví, protože tu mnohdy nejde jen o komfort, ale zejména o ochranu proti úpalu. Úpal je přehřátí organismu vlivem vysokých teplot, a jestliže nemáme možnost se někde nějakým způsobem ochladit, může tělesná teplota vystoupat i na úroveň horečky a v krajním případě to může přivodit i smrt.