Proč pěstovat dobré sociální vztahy?

Inspirujte se Hygge

Vzpomeňte si na tolik populární styl Hygge. Ten pochází z Dánska a je založen na šťastném způsobu života. Společná večeře s rodinou, zapálení svíčky a útulno. Podle autora knihy je šťastnější ten, kdo má dobré vztahy s lidmi. Vztahy s lidmi jsou dokonce pro pocit štěstí důležitější, než sláva nebo peníze. 

Když trávíte čas s lidmi, které máte rádi:

  • trpíte méně depresemi a úzkostmi
  • máte vyšší sebedůvěru
  • hřeje vás pocit, že někam patříte
  • pociťujete vyšší smysl života

Při kontaktu s druhými lidmi se snižuje stres a vyplavuje se hormon oxytocin (především při objetí).

Věděli jste? Podle vědců je izolace zdraví škodlivá.

oslava

Neplést kvalitu s kvantitou

Velký omyl je, že ke spokojenému životu potřebujete velkou partu přátel. Ono, čím více vztahů máte, tím je i těžší je udržovat. Každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného, jeden bude spokojený jen s pár nejbližšími a druhý potřebuje širší okruh přátel. Řiďte se svojí povahou a pocity, ale nezapomeňte se o všechny své vztahy starat.

Tip: vyřaďte toxické osoby ze svého okruhu vztahů

Jak jít vztahům naproti?

Začněte chodit do zájmové skupiny

Jaké máte koníčky a co vás baví? Můžete se přihlásit na kurz vaření, lekce keramiky, hodiny jógy nebo chodit pomáhat do psího útulku. S ostatními členy vás bude spojovat stejný koníček, což je ideální téma k hovoru.

sport

Nebojte se druhým ozvat

Nemusíte čekat, až se vám přátelé nebo rodina ozvou sami. Klidně udělejte první krok, zavolejte jim, napište, pozvěte je na večeři nebo na letní piknik. Ozvěte se také známým, které jste dlouho neviděli a neslyšeli.

Pečujte o své vztahy

Pravidelně se s ostatními stýkejte a během povídání vynechte obecná témata. Mluvte spolu o tom, co vás skutečně zajímá, co vás trápí nebo jaké máte zrovna starosti. Hovory více do hloubky váš vztah posílí a zároveň ukážete, že nejste dokonalí, ale opravdoví.