Nejdivnější zákony v Severní Korei

  1. Volby

V Severní Koreji neboli Korejské lidově demokratické republice, vládne v současné době Kim Čong-un. Ten vládne již 11 let a nejspíš se to jen tak nezmění. Ale ať si myslíme o Severní Koreji chceme, možná vás překvapí, že volby se tu konají každých pět let. O účasti 99 %, kterou v Koreji mají, si můžeme nechat jen zdát. Otázka je, jak moc jsou volby dobrovolné. Každopádně volby jsou pro občany velmi jednoduché, protože na volebním lístku figuruje pouze jedno jméno, které lze volit.

Korea

  1. Účesy

U nás považujeme za samozřejmé, že si můžeme vybrat jaký chceme účes. V Koreji takovou svobodu nemají. Vláda stanovila vybrané účesy, které mohou obyvatelé nosit. Muži si mohou vybrat z deseti účesů a střihů, ženy pak z osmnácti.

  1. Čtení

Asi nikoho nepřekvapí, že je zde kont rolováno i to, co mohou lidé číst. Na nějakou romantickou knihu, erotickou literaturu nebo třeba detektivku můžete rovnou zapomenout. Občané mají přístup k novinám plným propagandy a knihy, které jsou k dispozici, jsou pečlivě prověřovány a schvalovány, aby byl text v souladu s režimem. Pokud by vás přistihli s nedovolenou knihou, následoval by trest smrti.

kniha

  1. Cestování

Pokud si chtějí obyvatelé Severní Koreje vyrazit na dovolenou za hranice země, tak mají smůlu. Zde neexistuje možnost si svobodně koupit letenku a letět kam se jim zlíbí. Bez dovolení nemohou ani překračovat hranice Severní Koreji jakýmkoliv způsobem. To lze jen pokud máte výslovné povolení, které je těžké získat a vlastně se vydává jen k pracovním účelům.

  1. Rádio a televize

Ani co se týče médií, nemají lidé svobodu v tom, na co se budou dívat. Rádio musí být neustále naladěno na předepsanou stanici a provádí se namátkové kontroly, zda to lidé dodržují. Co se televize týče, zahraniční kanály chytit nelze a během krátké denní doby, kdy televize vůbec něco vysílá, se mohou lidé dívat na propagandistické pořady, zpravodajství nebo naučné věci. Zahraniční filmy lze sehnat na černém trhu, ale pokud vás s nimi přistihnou, čeká vás smrt.